1393/6/15 16:30:12
بازدیدها: 7433
  • ارسال به دوستان
  • print
شهربانان موفق قسمت هشتم/ کار ما ایجاد امنیت است

شهربانان موفق قسمت هشتم/ کار ما ایجاد امنیت است

از سوختگی صورت تا کتک خوردن از کارگرها، همه نوع تجربه‌ای از سختی‌های کار یک شهربان داشته. علی واعظی سر اکیپ شهربان‌های ناحیه 8 منطقه 2 تهران، یکی از شهربان‌هایی است که سابقه زیادی در کارش دارد و از اولین همکاران شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری بوده است. او فوق دیپلم دارد و اکنون دانشجوی رشته‌ معماری است. این طور که می‌گوید در حین کار حوادث زیادی از سر گذرانده و سختی‌های این کار را حس کرده است. او با نیروهای تحت نظرش رابطه خوبی دارد و می‌گوید برای حل مشکلات آنها آنچه در توانش باشد انجام می‌دهد. با وجود اینکه کارش را بسیار دشوار می‌داند، اما از اینکه مانع تخلف می‌شود و فعالیتش در نهایت به نفع مردم است راضی است. با او گفتگویی کردیم و از حال و هوای شغلش پرسیدیم.

 

آقای واعظی کمی از کار شهربانی و ورودتان به این شغل بگویید؟
ورود من  به شرکت شهربان و حریم‌بان از اول دی سال 87 بود و جزو نفرات اول به حساب می‌آیم. البته در ابتدا شهرداری مرا راه نمی‌داد و مدت‌ها تلاش کردم به این شغل دست پیدا کنم. رفته رفته توانستم خودم را ثابت کنم و نشان بدهم که من هم می‌توانم این کار را انجام بدهم و این طور نیست که فقط نیروهای شهرداری از عهده‌اش بر بیایند.
در کارتان چه موفقیت‌هایی تجربه کرده‌اید؟
من بر اساس وظیفه‌ام خیلی جاها از ساخت‌و سازهای غیرمجاز جلوگیری‌ کرده‌ام. من هم مثل بسیاری از همکارانم تلاش کردم دیدگاه مردم را نسبت به شهرداری تغییر بدهم و  آنها نشان بدهم که تلاش‌های ما در نهایت به نفع آنهاست. من از شهردار ناحیه، از شهردار منطقه و از جناب آقای دکتر خانلری لوح تقدیر گرفته‌ام.

شهربان موفق علی واعظی

 

گفتید ورودتان به شهرداری دشوار بود. اما شما حالا سراکیپ هستید. این روند چطور پیش رفت؟
هر کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم باید صبر و پشتکار داشته باشیم. من برای خودم هدف‌گذاری کردم که به این کار برسم. خیلی‌ها آمدند و رفتند اما من پشتکار به خرج دادم.
چرا این هدف را انتخاب کردید؟
دوره و زمانه یک جورهایی مرا به سمت این کار سوق داد. روزهای اول همه به من به چشم دیگری نگاه می‌کردند. مردم هم از طرف دیگر نگاه منفی به کار ما داشتند. بعضی افراد در شهرداری کارهایی کرده‌اند که نگاه منفی ایجاد کرده و خرابش کرده‌اند. البته در دوره آقای قالیباف شهرداری از نهاد خدماتی به یک نهاد اجتماعی تغییر وضعیت داد. ما با مردم سر و کار داشتیم و باید به آنها نشان می‌دادیم که شهرداری آن چیزی نیست که به خاطر اعمال بعضی افراد در ذهن دارند. البته مردم نواحی مختلف خیلی با هم تفاوت دیدگاه دارند. بعضی جاها دیدگاه به شهرداری بدتر است. برخی افراد چون خودشان متخلف هستند تحمل نظارت شهرداری را ندارند. دیدشان این است که فقط بالا رفتن از دیوار مردم دزدی است. اما توجه ندارند اگر کار غیرمجاز انجام بدهند و مثلا زلزله باعث تخریب خانه‌اش شود چه پیامدهایی برای اجتماع دارد. اما در بعضی نواحی وضعیت فرق می‌کند و مردم مقررات را بهتر رعایت می‌کنند. ما هم با مردم بهتر می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم چون آنها با نیروهای شهربان بهتر کنار می‌آیند.

شهربان موفق علی واعظی

 این تفاوت دیدگاه از کجا می‌آید؟ چرا مردم نواحی مختلف نگاه متفاوتی به شهرداری و شهربان‌ها دارند؟

بعضی جاها متخلف زیاد است. مثلا جایی که قشر مرفه زیاد است، میزان ساخت و ساز بالاست. قیمت ملک هم بالاست. اگر یک چهاردیواری کوچک درست کنید می‌توانید سود زیادی به دست بیاورید. منافع در این است که هر طور شده کار را انجام بدهند. حتی اگر نیرویی مثل من را به کلانتری و دادگاه بکشانند به نفع‌شان است کار انجام شود.  مثلا در جاهایی که ساختمان اداری زیاد است. حتی در منطقه 12 و جایی مثل بازار، افراد می‌خواهند ملک مسکونی را به اداری تبدیل کنند، یا پارکینگ را تجاری کنند و این منافع باعث درگیری‌هایی می‌شود که اگر با قانون پیش بروند به اهداف‌شان نمی‌رسند. برای همین ما محبوبیت زیادی در این مناطق نداریم چون کار ما جلوگیری از تخلف است.
در حین انجام وظیفه‌تان دچار حادثه هم شده‌اید؟
بله. در یکی از ماموریت‌هایم در منطقه 2 بینی‌ام شکست. کارگران ریختند سرم و با بیل مرا زدند. تخلف‌شان دیوار کشی بود. مالک از کارگرانش خواست بزنند و گفت من خودم دیه‌اش را می‌دهم!

 

شما شکایتی کردید؟
بله اما چون مساله از طرف کارگر پیش آمده بود صرف نظر کردم. دستم به مالک که متخلف اصلی بود نمی‌رسید. گذشت یک طعم دیگری داشت. یک بار دیگر هم صورتم سوخت. سال 88 بود و مساله‌ سد معبر پیش آمده بود. زمستان بود و حلبی آتش به صورت من پرتاب شد. در این مورد توانستم حکم جلب بگیرم و طرف زندانی شد. اما وقتی خانواده‌اش آمدند رضایت دادم. 

پس کار سختی دارید!
بله من خیلی دچار حادثه شدم. این دو مورد سنگین‌هایش بود! در کار ما خیلی تحقیرها می‌شود. ساخت و ساز غیرمجاز زیاد است. افراد احترام ما را نگه نمی‌دارند و گاهی برخورد مناسب ندارند. کسی که تخلف می‌کند دوست ندارد کسی جلویش را بگیرد. کار غیر مجاز مثل غمار است. یا می‌برند یا می‌بازند. شده درگیر شوند. یکی از همکاران من سید جواد میرزایی موقع انجام مسئولیتش با میلگرد به سرش ضربه زده شد و فوت کرد و اعضای بدنش اهدا شد. این خطرات هم در کار ما هست. بعضی وقتها در دادگاه جای ما با کسی که تخلف کرده عوض می‌شود. چون من حقوقدان نیستم که بدانم چه طور باید در دادگاه تا کنم. فکر می‌کنم حمایت شهرداری از بچه‌های شهربان اگر بیشتر باشد، ما بهتر می‌توانیم وظیفه‌مان را انجام بدهیم. اگر راههای قانونی پیش پای همکاران من گذاشته شود خیلی بهتر می‌شود از اتفاقات جلوگیری کرد. البته نظر مردم نسبت به کار ما تغییر کرده است.

 

 

 

گذشته از این سختی‌ها، خوبی‌های کارتان چیست؟

وقتی جلوی تخلفی‌ را می‌گیریم و از اتفاقی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری می‌کنیم، برای ما خیلی لذت‌بخش است. بسیاری از ساختمان‌ها پی درست و حسابی ندارند، ایمنی آنها کافی نیست و با یک تکان ریخته می‌شوند. به این سازه‌ها اعتباری نیست و از طرفی تهران روی گسل زلزله است. ما باید نظارت کنیم تا ساخت و ساز غیرمجاز کم شود. اغلب اقشار ضعیف برای اینکه فقط سرپناهی داشته باشند در قطعه‌های کوچک بنا می‌سازند اما آینده خودشان را به دردسر می‌اندازند. کار ما این است که نگذاریم آینده کسی در خطر بیفتد.
رابطه شما با نیروهای تحت امرتان چگونه است؟
من سعی می‌کنم اولویت کاری را به همکارانم بدهم. اگر مشکلی دارند خودم شهردار ناحیه یا سرپرست‌مان را در جریان بگذارم. نیرویی که با من کار می‌کند به یک امیدی سر کار آمده و مشکلات خودش را دارد. اگر چیزی از من بخواهد و من بتوانم کاری بکنم خیلی هم خوشحال می‌شوم. هدف اصلی من بودن با آنهاست. چون همه ما یک شکلیم، با همیم و اگر من درک‌شان نکنم هیچ کس دیگری نمی‌تواند درک‌شان کند.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 


شرکت شهربان و حریم بان شهرداری تهران

print
rating
  نظرات


سخن ما
 
تهران بزرگترین کلان شهر کشور عزیزمان، با در بر داشتن طیف گسترده‌ای از کاربری های شهری و عصاره‌ای از خرده فرهنگهای ناب ایرانی، اتخاذ نگاهی جامع و مشارکتی در امر مدیریت شهری را الزام می نماید. در میان مجموعه فرآیندهای مدیریت شهر، امر نظارت بر شهرسازی
روابط عمومی شرکت شهربان وحریم بان
 
آدرس: بزرگراه شهید آیت الله مدرس، خیابان میرداماد، بن بست قدوسی، کوچه 12 بهمن، شماره 20
تلفن تماس: 26-22264022 (21)

فکس:         22264028 (21)

پیامک:  5000235
کلیه حقوق این پورتال برای شرکت شهربان و حریم بان محفوظ می‌باشد.