1393/4/21 12:20:56
بازدیدها: 2108
  • ارسال به دوستان
  • print
شهربانان موفق قسمت سوم/ نیروهای شهربان ضابط قضایی محسوب شوند

شهربانان موفق قسمت سوم/ نیروهای شهربان ضابط قضایی محسوب شوند

مجتبی نگهبان جوان 36 ساله ایست که از سال 1389 تاکنون  با شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران همکاری میکند.
نگهبان که متاهل و صاحب دو فزرند دختر و پسر است در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران از دغدغه های کارش در شهر تهران میگوید، اینکه جلو گیری از ساخت و ساز غیر مجاز و صیانت از حریم پایتخت اصلی‌ترین وظیفه اش در کاری است که بر عهده گرفته است.او میگوید : از اول آذر ماه سال 1389 وارد  شرکت شهربان شده و به عنوان سر اکیپ ناحیه 1 منطقه 12 روزانه 12 ساعت فعالیت میکنم اما در بسیاری از مواقع با توجه به اینکه بسیاری از ساخت و سازها و تخلفها در شب صورت میگیرد شبکاری‌های بسیاری نیز دارم .

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم منطقه و حریم بافت مسکونی اصلی ترین کار شهربانان و حریم بانان شهر تهران است میگوید : نوع کار در مناطق مختلف شهر تهران متفاوت است چرا که مناطقی که حریم دارند، ساخت و سازهای غیر مجاز بیشتری را نیز دارند این در حالیست که بافت منطقه 12 بافتی مسکونی و تجاری است و عمده کار در تعمیرات ساختمان‌ها و مراکز تجاری است.

نگهبان با اشاره به اینکه در منطقه 12 ساخت و ساز غیر مجاز در حد ایجاد یک درب و پنجره و نور گیر و تعمیرات ساختمانی است گفت : بسیاری از شهروندان بصورت ناآگاهانه اقدام به تعمیر و یا نوسازی و ساخت و ساز میکنند که این وظیفه من و همکارانم در شرکت شهربان است که مسوولانه با شهروندان تعامل کنیم تا حریم شهر تهران از دست متخلفان و ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز در امان باشد.
نگهبان معتقد است ارایه مشاوره و راهنمایی به مردم و تعامل با آنها بسیار تاثیر گذار است چرا که بسیاری از شهروندان زمانی که برایشان توضیحات را میدهیم با منطق قبول کرده و با مراجعه به شهرسازی مشکلات خود را برطرف میکنند اما در برخی موارد نیز برای جلو گیری از ساخت و سازهای غیر مجاز درگیریهایی نیز داشته‌ایم.
وی دستگیری و بازداشت شدنش در راه انجام وظیفه را به عنوان یکی از خاطرات دوران فعالیت خود می‌داند و میگوید: حدود دو سال پیش در یک مورد از تخریب‌ها و جلوگیری‌ها درگیری به وجود آمد که با شکایت علیه من پرونده‌ایی شکل گرفت و از آنجایی که حقوقی شهربان نیز کمی دیر اقدام کرده بود و ابلاغیه‌های دادگاه را به من نداده بودند در یک مورد مراجعه به دادگاه قرار جلبی برایم صادر شد و دستبند دستانم خورد.

او ادامه داد: چندین ساعت بازداشت و دستبندی که تاکنون به دستانم نخورده بود از جمله خاطرات دوران فعالیتم در شهربان شهر تهران است.
آهومند نبود قانون حمایتی و عدم حمایت حقوقی قضایی از شهربانان را از عمده‌ترین مشکل‌ها و دغدغه‌های کاری در این حوزه میداند و میگوید : زمانی که برای جلوگیری از ساخت و ساز و حراست از حریم شهر نزاع و در گیری ایجاد می‌شود، در مراجعه به داد گاه به راحتی جای متهم و شاکی عوض میشود و معمولا نیروهای شهربان به عنوان نیروهای متخلف معرفی می‌شوند.
او در پایان خواستار تصویب قانونی است که نیروهای شهربان ضابط قضایی محسوب شوند تا برای حراست از شهر تهران راحت‌تر فعالیت کنند. /پایان پیام/ س. ک
print
rating
  نظرات


سخن ما
 
تهران بزرگترین کلان شهر کشور عزیزمان، با در بر داشتن طیف گسترده‌ای از کاربری های شهری و عصاره‌ای از خرده فرهنگهای ناب ایرانی، اتخاذ نگاهی جامع و مشارکتی در امر مدیریت شهری را الزام می نماید. در میان مجموعه فرآیندهای مدیریت شهر، امر نظارت بر شهرسازی
روابط عمومی شرکت شهربان وحریم بان
 
آدرس: بزرگراه شهید آیت الله مدرس، خیابان میرداماد، بن بست قدوسی، کوچه 12 بهمن، شماره 20
تلفن تماس: 26-22264022 (21)

فکس:         22264028 (21)

پیامک:  5000235
کلیه حقوق این پورتال برای شرکت شهربان و حریم بان محفوظ می‌باشد.