1396/12/15 12:53:25
بازدیدها: 285
  • ارسال به دوستان
  • print
پاسخ روابط عمومی شهربان به یک گزارش

پاسخ روابط عمومی شهربان به یک گزارش

روابط عمومی شهربان به گزارش منتشر شده در روزنامه همدلی در راستای عمل به رسالت پاسخگویی نهادهای مسئول و تنویر افکار عمومی پاسخ داد که در شماره منتشر شده این روزنامه در روز سه شنبه 15 اسفندماه 96، صفحه 11 منتشر شده است.

در این جوابیه آمده است: 

در پاسخ به گزارش منتشر شده در صفحات ۱ و ۱۱ روزنامه همدلی مورخه ۸ اسفند ۹۶ با عنوان "نان و چماق"، نکاتی در راستای رسالت پاسخگويي نهادهای مسئول و تنویر افکار عمومی جهت انتشار در صفحات مذکور وفق قانون مطبوعات از سوی روابط عمومی شهربان شهرداری تهران تقدیم میگردد:

۱- برخلاف برخی نگاههای احساسگرا و هیجانی موجود، نهاد خدمتگزار شهرداری، نه تنها هیچ خصومتی با دستفروشان ندارد بلکه همواره رویکرد مدیریت شهری بر حفظ کرامت همه شهروندان به ویژه دستفروشان بوده است و بروز و ظهور عملى این رویکرد را میتوان در اجرای طرح هایی همچون ساماندهی توأم با برقراری انضباط شهری و دستفروشی بدون سدمعبر از سوی مدیریت شهری پایتخت مشاهده نمود. اما از آنجا که وظایف هر نهادی از سوی قانونگذار مشخص شده است، طبق بند ۱ تبصره ۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، قانونگذار، شهرداری ها را در راستای حفظ انضباط شهری و حفاظت از معابر عمومی، موظف به رفع سدمعبر در سطح شهر کرده است؛ حال چه این سدمعبر با دستفروشی ایجاد شود و چه با بستن و محدود کردن پیاده رو برای مطالعه کتاب(!)، ماموران انضباط شهری موظف به رفع سدمعبر هستند. بنابراین، تا زمانی که در محتوا و یا اصل قانونی مذکور توسط قانونگذار تغییری داده نشود، شهرداری ها موظف به اجرای این قانون و عمل به وظیفه هستند.

۲- ضمن احترام به دغدغه ارزشمند آن رسانه در تهیه و انتشار گزارش مورد بحث، اما از آن‌جا که فاصله معناداری بین تئوری با عرصه اجرا وجود دارد، این گزارش صرفا بر مبنای مباحث تئوریک و انتزاعی نوشته شده و از الزامات اجرایی، مشقات و موانع موجود بر سر راه اجرا خاصه در موضوع دستفروشی، دور است؛ ضعفی که بخش مهمی از آن طی تماس با متولیان حوزه انضباط شهری در شرکت شهربان مرتفع می شد. به بیان دیگر، اخلاق حرفه ای در تهیه یک گزارش رسانه ای ایجاب می کند که برای پیشگیری از غیرکارشناسی شدن و یکسویه بود آن، از متولیان و مسئولان مربوطه هم سئوال شود؛ در حالی که برای تهیه این گزارش، از سوی روزنامه همدلی هیچ تماسی با مسئولان حوزه انضباط شهری که حسب وظیفه همواره پاسخگو هستند، گرفته نشده است!

۳- سدمعبر( بستن و محدود کردن راه و معبر عمومی) در روایات دینی ما اقدامی حرام و مایه سلب رحمت خدا خوانده شده و در فتاوا و احکام فقهی ما از سوی تمامی مراجع دینی (از امام راحل گرفته تا مرحوم آیت الله بهجت) فعلی حرام و غیرمجاز اعلام شده است. از سوی دیگر، طبق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، تصرف عدوانی شوارع و معابر عمومی (همان سد کردن معبر بدون اجازه قانون) جرم است و از یکماه تا یکسال نیز حبس دارد. بنابراین همانگونه که مشهود است، اصلِ اقدام شهرداری در رفع سدمعبر به عنوان یک وظیفه قانونی، دارای پشتوانه محکم دینی، فقهی و قانونی است و نباید به گونه ای وارونه القا شود که گویی شهرداری، در اصل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ِ اقدام رفع سدمعبر، مرتکب اقدام غیرقانونی می شود! اما در مسیر اجرای این وظیفه، الزامات و اصولی وجود دارد که ماموران انضباط شهری موظف به رعایت این اصول هستند و در صورت تخطی، با وجود آنکه این ماموران نیروی پیمانکار هستند، از سوی کمیته انضباطی و تخلفات شرکت شهربان شهرداری تهران به تخلف آنان رسیدگی و حکم لازم بدون مماشات صادر می شود. بر این مبنا، نیروهای انضباط شهری موظف هستند در انجام ماموریت ها ضمن حفظ کرامت دستفروشان، از هرگونه رفتار غیرقانونی پرهیز نمایند. از این رو، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه رفتار متخلفانه ای از سوی ماموران انضباط شهری، محق هستند مراتب را به صورت مستند به سامانه ۱۸۸۸ گزارش نمایند.

۴- طی سه سال اخیر، روند جذب نیروی انضباط شهری از سوی پیمانکاران، توسط شرکت شهربان اصلاح شده و افراد، پس از آزمون، اخذ تاییدیه از سوی واحدهای حراست و گزینش شهرداری و ارائه گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه، جذب می شوند. پس از جذب نیز، دوره های کاربردی آموزشی از سوی شرکت شهربان، به صورت مستمر برای نیروها برگزار میشود. مدیریت تنش، کنترل خشم، روانشناسی رفتار با افراد ناسازگار، قوانین کاری و ... از جمله محورهای این دوره های آموزشی هستتد. با اینحال، حمایت های احساسی برخی از شهروندان و تعدادی از رسانه ها از دستفروشان، سبب بروز رفتارهای حق به جانب با چاشنی خشونت از سوی گروهی از آنان شده است؛ به گونه ای که با قمه، چاقو، چماق و ... به ماموران انضباط شهری حمله و آنان را مجروح میکنند. اسناد خشونت این گروه از بساط گستران در روابط عمومی شهربان موجود است. آیا این مایه تاسف و نگرانی نیست که ماموران انضباط شهری بدون هیچ سلاحی برای اجرای قانون اقدام می کنند و با قضاوت احساسی محکوم میشوند اما دستفروشانی که قمه میکشند، حمایت میشوند! آیا حمل سلاح سرد و آسیب زدن با آن به دیگران جرم نیست؟!

۵- با وجود آن که همه دستفروشان نیازمند نيستند اما در گزارش روزنامه همدلی و بسیاری از گزارش های مشابه، القای نیازمندی تمامی دستفروشان صورت گرفته و میگیرد که صحیح نیست. حدود ۴۰ درصد از دستفروشان، بساط گستر حرفه ای با درآمد ماهیانه حداقل ۴/۵ میلیون تومان(بدون پرداخت مالیات، عوارض، اجاره و ...) هستند. اما حل مشکلات معیشتی ۶۰ درصد دیگر(دستفروشان نیازمند) بی تردید از وظایف دولت هاست و قانون، در این خصوص، وظیفه ای را بر عهده شهرداری ها قرار نداده است. با این حال، شهرداری تهران با نگاهی نوعدوستانه و در راستای کمک به معیشت دستفروشانی که نیازمندند، طرح ساماندهی آنان را اجرا نموده که هم اکنون فاز جدید این ساماندهی ویژه ایام پایان سال در نقاط مختلف پایتخت در حال اجراست. طبیعتا دائمی شدن این طرح و فرهنگسازی در خصوص خرید از دستفروشان فقط در نقاط ساماندهی شده، نیازمند حمایت دیگر دستگاه های دولتی، شهروندان فهیم، رسانه ها و صدا و سیماست.

روابط عمومی شهربان شهرداری تهران
print
rating
  نظرات


سخن ما
 
تهران بزرگترین کلان شهر کشور عزیزمان، با در بر داشتن طیف گسترده‌ای از کاربری های شهری و عصاره‌ای از خرده فرهنگهای ناب ایرانی، اتخاذ نگاهی جامع و مشارکتی در امر مدیریت شهری را الزام می نماید. در میان مجموعه فرآیندهای مدیریت شهر، امر نظارت بر شهرسازی
روابط عمومی شرکت شهربان
 
آدرس: بزرگراه شهید آیت الله مدرس، خیابان میرداماد، بن بست قدوسی، کوچه 12 بهمن، شماره 20
تلفن تماس: 26-22264022 (21)

فکس:         22264028 (21)

پیامک:  5000235
کلیه حقوق این پورتال برای شرکت شهربان و حریم بان محفوظ می‌باشد.