1397/6/25 20:46:31
بازدیدها: 284
  • ارسال به دوستان
  • print
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس: موضوع مهم «انضباط شهری» باید به کتب درسی وارد شود

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس: موضوع مهم «انضباط شهری» باید به کتب درسی وارد شود

میرزاده در گفتگو با «شهربان»:
موضوع مهم «انضباط شهری» باید به کتب درسی وارد شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است موضوع  مهم و حساس «انضباط شهری» نیاز به فرهنگسازی از پایه دارد و لازم است وارد کتب درسی شود.  

سیدحمایت میرزاده عضو فراکسیون شهری مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روابط عمومی «شهربان»، با اشاره به الزامات برقراری انضباط شهری اظهار داشت: در اینکه شهرداری و دولت موظف هستند قوانین انضباط شهری را رعایت کرده و امنیت آمد و شد مردم را تأمین کنند، هیچ شکی نیست و این تکلیف قانونی این دستگاههاست و هرکسی هم که تخلفی می‌کند، باید برابر قانون و بدون اعمال سلیقه شخصی با آنها برخورد شود.

وی افزود: در شرایط کنونی به نظر می‌رسد لازم است شهرداری در هر ناحیه و منطقه‌ای، مکان خاص یا بازارچه‌ای را برای آن دسته از دستفروشانی که نیازمندند در نظر بگیرد تا در آنجا کالای خود را عرضه کنند؛ در این صورت، هم شهرداری نقش نظارتی و مراقبتی خود را انجام داده و از بسته شدن مسیر عبور و مرور مردم جلوگیری کرده و هم زمینه‌ای را فراهم کرده تا افراد بدون قانون‌شکنی) امکان امرار معاش داشته باشند.

میرزاده تصریح کرد: دستفروشان و بساط‌گستران به طور طبیعی علاقمند هستند در اماکن و معابر شلوغ بساط کنند تا مشتری بیشتری پیدا کنند و همین نکته هم عبور و مرور مردم را مختل می‌کند؛ از سوی دیگر، شهرداری به دلیل بررسی‌های کارشناسی، بهتر از هر نهاد دیگری می‌داند که بیشترین مسیر عبور و مرور مردم در هر محله و منطقه در کجاست؛ لذا می‌تواند با مکان‌یابی مناسب و دقیق، هم عبور و مرور مردم را تسهیل کند و هم زمینه رونق کسب و کار این افراد را فراهم آورد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، درباره معضل برخورد احساسی شهروندان با رفع سدمعبر دستفروشان گفت: به نظر می‌رسد، مردم زمانی به صورت احساسی و غیرمنطقی با اقدامات نظارتی شهرداری برخورد می‌کنند که موضوع به خوبی تبیین نشده باشد؛ ولی اگر مسئله نظم در عبور و مرور و برقراری انضباط شهری از یک طرف و مکان‌یابی مناسب برای قشر کم‌درآمد جامعه جهت فعالیت از طرف دیگر، به خوبی تبیین و فرهنگ‌سازی شود، شهروندان هم دیگر احساسی با مسئله مواجه نخواهند شد.

میرزاده تاکید کرد: بخشی از این کار فرهنگی به نظام آموزش غیررسمی و فعالیت رسانه‌ها برمی‌گردد و بخشی نیز به نظام آموزش رسمی یعنی آموزش و پرورش و مدرسه برمی‌گردد که باید موضوع بسیار مهم «انضباط شهری» و نظام حقوق شهروندی را وارد کتاب‌های درسی کند تا کودکان از ابتدا با این مفاهیم و اهمیت آنها در زندگی شهری به خوبی آشنا شوند.

print
rating
  نظرات


سخن ما
 
تهران بزرگترین کلان شهر کشور عزیزمان، با در بر داشتن طیف گسترده‌ای از کاربری های شهری و عصاره‌ای از خرده فرهنگهای ناب ایرانی، اتخاذ نگاهی جامع و مشارکتی در امر مدیریت شهری را الزام می نماید. در میان مجموعه فرآیندهای مدیریت شهر، امر نظارت بر شهرسازی
روابط عمومی شرکت شهربان وحریم بان
 
آدرس: بزرگراه شهید آیت الله مدرس، خیابان میرداماد، بن بست قدوسی، کوچه 12 بهمن، شماره 20
تلفن تماس: 26-22264022 (21)

فکس:         22264028 (21)

پیامک:  5000235
کلیه حقوق این پورتال برای شرکت شهربان و حریم بان محفوظ می‌باشد.