1397/7/14 16:45:32
بازدیدها: 149
  • ارسال به دوستان
  • print
میرلوحی: فرهنگسازی برای تبدیل شهروندان به یار شهربان و مدیریت شهری ضروری است

میرلوحی: فرهنگسازی برای تبدیل شهروندان به یار شهربان و مدیریت شهری ضروری است

 
رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران، بر ضرورت فرهنگسازی برای مشارکت شهروندان در برقراری انضباط شهری و تبدیل شدن آنان به یار شهربان و مدیریت شهری تأکید کرد. 
 
سیدمحمود میرلوحی عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با روابط عمومی «شهربان»، با اشاره به اهمیت و حساسیت مسئله «انضباط شهری» به ویژه در سه حوزه «رفع سد معبر، مقابله با تخلفات ساختمانی و صیانت از حریم پایتخت» اظهار داشت: فلسفه برقراری قانون این است که زندگی اجتماعی به ویژه در ابرشهری مانند تهران به خوبی جریان داشته باشد.

وی ادامه داد: در شهری مانند تهران، علاوه بر همه پیچیدگی‌ها و مسائل اقتصادی و فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی هم وجود دارد و همه اینها واقعیت‌های کلانشهر تهران است. لذا برای سهولت و روان‌تر شدن زندگی در تهران، همه فعالیت‌های افراد باید قانونمند باشد و اگر قرار باشد هر کسی در هر جایی که دلش خواست بساط‌گستری یا ساخت و ساز کند، امکان زندگی سالم سلب می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به تاثیر مستقیم عواملی مانند وضعیت اقتصادی و مهاجرت، بر مشکلات شهر تهران گفت: با این مشکلات و پیچیدگی‌ها، باید بپذیریم که نمی‌توان تهران را بدون حساب و کتاب اداره کرد و مسئله «انضباط شهری» نیز از همین جا اهمیت پیدا می‌کند.

میرلوحی با بیان اینکه در اغلب شهرهای بزرگ دنیا برای مسئله دستفروشی و ساخت و ساز و حریم برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: البته در شهرهای بزرگ دنیا این میزان آمار بیکاری وجود ندارد، لذا اگر قرار باشد مثلا بساط‌گستری به صورت بی‌ضابطه و بدون مانع در تهران رواج یابد، ۳۱۱ هزار واحد صنفی موجود در تهران از شهرداری طلبکار می‌شوند و یا کوتاه آمدن مقابل ساخت و سازهای غیرمجاز، باعث هرج و مرج جمعیتی و فرهنگی در شهر می‌شود.

وی با تاکید بر فعال شدن بخش‌های نرم‌افزاری و سیاستگذاری کشور برای کمک به برقراری انضباط شهری در کلانشهرها به ویژه تهران اظهار داشت: بخش‌های کلان مدیریتی کشور باید تلاش خود را به کار بگیرند تا سرریز مشکلات کمتر دامنگیر تهران و مدیریت شهری شود.

رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران افزود: البته نحوه اعمال قانون و برقراری انضباط شهری هم باید با رویکرد فرهنگی و هوشمند باشد و قانون بدون تبعیض در ارتباط با متخلفان اجرا شود تا بدنه جامعه نیز پذیرای مقرات انضباط شهری شود.

میرلوحی جلب مشارکت مردم و دستگاههای فرهنگی را عاملی موثر برای برقراری بهتر انضباط شهری در کلانشهرها بویژه تهران دانست و تصریح کرد: شورای شهر تهران نیز با رویکرد زدودن مقررات زائد، در حال برنامه‌ریزی برای سهولت اجرای انضباط شهری است؛ در این رابطه، اگر طرح تفصیلی شهر به درستی اجرا شود، بخش عمده‌ای از مشکلات حل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در گام بعدی نیز به نبال ایجاد ساز و کارهایی برای آزادی دسترسی شهروندان به اطلاعات است تا صرفا مجموعه «شهربان» در جریان تخلفات نباشند و عموم مردم نیز از جزئیات تخلفات ساختمانی و حریم و امثال آن مطلع شوند و با مشارکت خودشان، راه بروز تخلفات بسته شود؛ در حقیقت لازم است شهروندان در این حوزه به یار شهربان و مدیریت شهری تبدیل شوند.

 

 

تاریخ انتشار:1397/7/14

 


print
rating
  نظرات


سخن ما
 
تهران بزرگترین کلان شهر کشور عزیزمان، با در بر داشتن طیف گسترده‌ای از کاربری های شهری و عصاره‌ای از خرده فرهنگهای ناب ایرانی، اتخاذ نگاهی جامع و مشارکتی در امر مدیریت شهری را الزام می نماید. در میان مجموعه فرآیندهای مدیریت شهر، امر نظارت بر شهرسازی
روابط عمومی شرکت شهربان وحریم بان
 
آدرس: بزرگراه شهید آیت الله مدرس، خیابان میرداماد، بن بست قدوسی، کوچه 12 بهمن، شماره 20
تلفن تماس: 26-22264022 (21)

فکس:         22264028 (21)

پیامک:  5000235
کلیه حقوق این پورتال برای شرکت شهربان و حریم بان محفوظ می‌باشد.